Gençlerin Düğün Masrafı İsyan Ettiriyor: 500 Bin Lira En Az Maliyet, Kredi Desteği Acil Gerekiyor!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, düğün sezonunun başlamasıyla birlikte evliliklerin ekonomiye olan yansımalarını değerlendirdi.

DÜĞÜN MALİYETLERİNDE ARTIŞ: 500 BİN LİRAYA KADAR ÇIKABİLİYOR

Ekonomim’de yer alan habere göre Palandöken, piyasanın canlanması için düğün sezonunu beklediğini ve ortalama düğün maliyetinin 500 bin liradan başladığını belirtti. Döviz kurlarındaki artış ve enflasyonun etkisiyle, beyaz eşya, oturma grubu, ziynet eşyaları gibi harcamalarda ciddi fiyat artışları yaşandığını vurguladı. Altın fiyatlarının son bir yılda yaklaşık yüzde 100 artış gösterdiğine dikkat çeken Palandöken, eskiden gelin damada hediye edilen altınların düğün maliyetini karşıladığı zamanların geride kaldığını söyledi.

GENÇLERİN EKONOMİK ZORLUKLARI: EVLİLİĞİ GECİKTİREBİLİYORLAR

Gençlerin işsizlik ve ekonomik zorluklar nedeniyle evlilikleri geciktirebildiğini dile getiren Palandöken, düğün salonu kiralarındaki artışın yanı sıra beyaz eşya ve elektronik ürünlerdeki fiyat artışlarının gençleri zorladığını belirtti. Devletin evliliği teşvik etmek için çeşitli destekler sunduğunu ancak sıfır faizli destek kredilerinden yararlanma imkanının önemine değindi.

DÜĞÜNLERİN EKONOMİYE KATKISI: 300 MİLYAR LİRA

Geçtiğimiz yılın verilerine göre düğün sektörünün piyasaya 300 milyar TL’lik ekonomik katkı sağladığını belirten Palandöken, düğünlerin piyasaları canlandırdığını ve birçok sektöre doğrudan kazanç sağladığını ifade etti.

ÖZEL KAMPANYALAR VE GÜVENLİ ALIŞVERİŞ ÖNERİSİ

Bu yıl evlenecek çiftlerin mağdur olmaması için firmaların özel kampanyalar ve indirimler yapması gerektiğini vurgulayan Palandöken, alışveriş yapacak vatandaşların güvenli ve kayıt dışılığı önleyici esnafları tercih etmeleri gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir