Amazon’dan şok suçlama, buna delil karartma derler

Bu durum, teknoloji devinin yasal standartlara uyup uymadığına dair soru işaretlerini beraberinde getirdi.

Ünlü bir haber sitesi tarafından incelenen mahkeme belgelerine göre, Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Amazon’u antitröst davası kapsamında, iletişimlerini gizlemek için Signal’in kaybolan mesajlar özelliğini kullandığını iddia etti. FTC, Amazon’un ajans tarafından soruşturma altında olduğu ve iletişimlerini muhafaza etmesi gerektiği bildirildikten sonra bile iletişimlerini otomatik olarak silmeye devam ettiğini belirtiyor. Şirketin kurucusu ve eski CEO’su Jeff Bezos ile mevcut CEO Andy Jassy dahil olmak üzere üst düzey yöneticiler suçlamalar arasında yer alıyor.

FTC‘nin tam dokümanında, “Yıllar boyunca Amazon’un üst düzey yöneticileri, kurucu ve eski CEO Jeff Bezos dahil, antitröst gibi hassas iş konularını Signal şifreli mesajlaşma uygulaması üzerinden email yerine tartıştı” ifadesine yer veriliyor. Belgelere göre, bu yöneticiler Signal’in ‘kaybolan mesaj’ özelliğini aktive etmiş, hatta Amazon hakkındaki soruşturmaların farkında oldukları halde bu özelliği kullanmaya devam etmişler.

Amazon’dan şok suçlama, buna delil karartma derler

FTC, Amazon’un veri yönetimiyle ilgili belgeleri sağlaması için federal bir hakimin şirketi zorlamasını istiyor. Hükümet kurumu, perakendecinin Signal kullanımını Mart 2022’ye kadar, Wall Street Journal’ın gizli uygulamayı vurgulayan bir makale yayımlamasından önce açıklamadığını belirtiyor.

Silinen mesajların içeriği geri getirilemese de, uygulama bir kullanıcının kaybolan mesaj özelliğini ne zaman açıp kapattığını veya silme zamanlayıcısını değiştirdiğini gösteriyor. Dokümana göre, silinmeyen mesajlardan anlaşıldığı üzere Amazon yöneticileri rekabetle ilgili iş konularını tartışmak için Signal’i kullanmışlar.

Silikon Vadisi’nde giderek yaygınlaşan bir iş uygulaması gibi görünen bu mesele, geçen yıl Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) Google‘ı, federal yasalar gereği muhafaza etmesi gereken iç chat tarihçesini düzenli olarak yok etmekle suçlamasıyla benzerlik gösteriyor. Ayrıca Elon Musk, Twitter’ı satın alıp adını X olarak değiştirmeden önce, şirket Tesla kurucusunu Signal’in otomatik silme özelliğini kullanarak uygulama üzerinden gönderilen mesajları gizlemekle suçlamak için bir hakime başvurdu.

Washington Post’un tam dokümanda belirttiğine göre, Genel Hukuk Müşaviri David Zapolsky, Dünya Tüketici İşleri eski CEO’su Jeff Wilke ve Dünya Operasyonları eski CEO’su Dave Clark da bu uygulamaya katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir