O Ülkede 968 Milyon Seçmen Sandık Başına Gitti: 904 Aday Yarışıyor!

Hindistan’da, genel seçimlerin son aşaması olan 7. aşamada, Parlamentonun alt kanadı olan Halk Meclisi (Lok Sabha) üyelerini belirlemek üzere seçmenler sandık başına gitti.

Seçimlerin son aşamasında, 57 seçim bölgesinde toplamda 904 aday yarışıyor. Bihar, Himachal Pradesh, Uttar Pradesh, Punjab, Jharkhand, Odisha, Batı Bengal eyaletleri ve Chandigarh birlik bölgesinde yaklaşık 100.6 milyon seçmen oy kullanıyor.

Başbakan Narendra Modi’nin de yarıştığı önemli adaylardan biri, Uttar Pradesh eyaletindeki Varanasi bölgesinde aday olarak yer alıyor.

968 MİLYON SEÇMEN SANDIK BAŞINA GİTTİ

Oy verme işlemi yerel saatle 07.00’de başladı ve saat 18.00’de sona erecek. Seçim yetkilileri, 7 aşamalı seçimlerin son aşamasının “dünyanın en büyük seçim maratonunun finali” olduğunu belirtti ve aşırı sıcaklara rağmen seçmenlerin yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti.

Hindistan’da 19 Nisan’da başlayan ve 1 Haziran’a kadar devam eden genel seçimlerde yaklaşık 968 milyon seçmen, Halk Meclisi üyelerini belirlemek için oy kullanıyor.

Başbakan Narendra Modi’nin liderliğindeki Bharatiya Janata Partisi (BJP), “Ulusal Demokratik İttifakı (NDA)” çatısı altında, Hindistan Ulusal Kalkınma Kapsamlı İttifakı (INDIA) adı altında toplanan birçok muhalefet partisiyle yarışıyor.

Seçmenler, 28 eyalet ile 8 özel yönetim bölgesini kapsayan 7 aşamalı genel seçimler çerçevesinde 19 ve 26 Nisan’da, ayrıca 7, 13, 20, 25 Mayıs’ta oy kullandı. Seçim sonuçları 4 Haziran’da açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir